Πολιτική ηγεσία ( 27 Ιουνίου 2011 – 17 Μαΐου 2012 )

Πολιτική ηγεσία ( 27 Ιουνίου 2011 – 17 Μαΐου 2012 )

Ντίνος Ρόβλιας
Υφυπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης

Ντίνος Ρόβλιας Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1956. Κατάγεται από τους Σοφάδες Καρδίτσας. Φοίτησε στο Βαρβάκειο, στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στο Παρίσι (D.E.A. de Droit Immobilier, Paris II). Υπηρέτησε στο Πολεμικό Ναυτικό. Μιλάει Αγγλικά και Γαλλικά. Εργάστηκε ως Δικηγόρος στην Αθήνα από το 1982. Ειδικεύτηκε σε θέματα δικαίου κατασκευών και ανάπτυξης ακινήτων.

Δραστηριότητα στον επιστημονικό τομέα: έκδοση εννέα (9) βιβλίων επί της νομοθεσίας και νομολογίας Δημοσίων Έργων και Μελετών, αρθογραφία του σε εφημερίδες και περιοδικά νομικού, οικονομικού και τεχνικού περιεχομένου, παρουσίαση μελετών, συμμετοχή σε Ελληνικά και Διεθνή Συνέδρια. Διετέλεσε Ειδικός Σύμβουλος και Επιστημονικός Συνεργάτης ιδιωτικών επιχειρήσεων και Οργανισμών του Δημοσίου, νομικός συνεργάτης του Συνδέσμου Ελληνικών Γραφείων Μελετών, Νομικός Σύμβουλος του Συνδέσμου Τεχνικών Εταιρειών Η΄ Τάξης (1996-1999), Νομικός Σύμβουλος του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας (1999-2002).

Πρόεδρος του ΟΠΑΠ (1989 – 1990). Υποψήφιος Δημοτικός Σύμβουλος με τον συνδυασμό της Μελίνας Μερκούρη (1990). Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών στο Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών από τον Μάιο του 2000 έως τον Φεβρουάριο του 2002. Στη διάρκεια της θητείας του στο Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών, μεταξύ άλλων, επιμελήθηκε τους διαγωνισμούς, τις διαπραγματεύσεις και την υπογραφή της σύμβασης για τον πρώτο Ελληνοκυπριακό δορυφόρο, τον Hellas Sat.

Έκδοση τριών βιβλίων πολιτικού περιεχομένου: «Με ευκρίνεια» (2000), «Πολιτική διαδρομή 2000-2004, Καρδίτσα – Αθήνα – Βρυξέλλες» (2004) και «Για λόγους πολιτικής, 2004-2006 στη Βουλή και στην Καρδίτσα» (2006), από τις εκδόσεις «ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ».

Εξελέγη Βουλευτής Καρδίτσας με το ΠΑΣΟΚ στις εκλογές της 7ης Μαρτίου 2004, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. Από τότε συμμετείχε συνεχώς στη «σκιώδη» κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ. Συγκεκριμένα: Την 31 Μαρτίου 2004 ορίστηκε, από τον Πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ Γιώργο Παπανδρέου, Αναπληρωτής Συντονιστής Δημόσιας Διοίκησης, Δημόσιας Τάξης και Δικαιοσύνης. Κατά τον πρώτο ανασχηματισμό του Συντονιστικού, την 21 Μαρτίου 2005, ορίστηκε και πάλι Αναπληρωτής Συντονιστής του ίδιου Τομέα. Κατά τον δεύτερο ανασχηματισμό, την 20 Ιουνίου 2006, αναβαθμίστηκε σε Συντονιστή Δημόσιας Διοίκησης – Αυτοδιοίκησης και του ανατέθηκε η αντιπολιτευτική ευθύνη του Υπουργείου Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης. Μετά τις οργανωτικές αλλαγές στο ΠΑΣΟΚ τον Δεκέμβριο του 2006, ορίστηκε μέλος του 12μελούς Κοινοβουλευτικού Συμβουλίου με αρμοδιότητα τον Τομέα Μεταφορών και Τηλεπικοινωνιών.

Στις εκλογές της 16ης Σεπτεμβρίου 2007 εκλέχτηκε και πάλι Βουλευτής Καρδίτσας, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. Στη συνέχεια ορίστηκε μέλος του Πολιτικού – Συντονιστικού οργάνου του Κινήματος, με αρμοδιότητα τα Υπουργεία Εσωτερικών και Δικαιοσύνης. Την 21 Μαρτίου 2008 εκλέχτηκε από το Εθνικό Συμβούλιο μέλος του 14μελούς Πολιτικού Συμβουλίου του ΠΑΣΟΚ (θέση στην οποία παρέμεινε έως τον Οκτώβριο του 2009, όταν και ορκίστηκε Υφυπουργός Εσωτερικών).

Στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009 εκλέχτηκε και πάλι Βουλευτής Καρδίτσας, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση. Διετέλεσε Υφυπουργός Εσωτερικών από 7-10- 2009 έως 11-1-2010 και Υφυπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας από 7-9-2010 έως 27-6-2011.

Έχει διατελέσει μέλος της Επιτροπής Δημόσιας Διοίκησης της Βουλής, της Επιτροπής Κοινωνικών Υποθέσεων, της Επιτροπής Τεχνολογίας και Έρευνας, της Επιτροπής για την Αναθεώρηση του Συντάγματος, της Επιτροπής για την επεξεργασία της Συνθήκης της Λισσαβόνας, της Επιτροπής Εξωτερικών και Άμυνας, της Επιτροπής Κανονισμού της Βουλής, των δύο Εξεταστικών Επιτροπών που διερεύνησαν το σκάνδαλο της Μονής Βατοπεδίου και Πρόεδρος της Εξεταστικής Επιτροπής για τα δομημένα ομόλογα.

Την 27-6-2011 ορκίστηκε Υφυπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.

Close